Ofis Hijyen

Hijyen


Hijyen, işlerinizi sağlıklı ve temiz tutmak için yaptığınız bir uygulama veya etkinliktir. Ellerinizi yıkamak, dirsek içine öksürmek ve düzenli ev temizliği tüm hijyeninizin bir parçasıdır.

Hijyenik olmamız için neler yapmamız gerekir? Evde ve ofis de nasıl hijyenik olunur?

Hijyen sağlıklı yaşamak için yapılan faaliyetlerin ve alınan önlemlerin tümünü kapsayan bir fiildir. Hygiene (Hijyen) Yunan mitolojisinde temizlik tanrıçası olarak adlandırılmaktadır..

Hijyen kelimsei Türkçe’ye, Fransızca’dan geçmiştir. Hıfzıssıhha kelimesi ise Arapça kökenli bir kelimedir. Bu kelime “hıfz” (koruma) ve “sıhha” (sağlık) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur.

Hijyen Nedir?

Sabun ve su hijyenin olmazsa olmaz iki unsurudur. Sabun ve su olmadan hijyenden veya temizlikten bahsetmek ne mümkün. Tabii hijyen sağlamak için her seferinde su ve sabun da yeterli olmayabilir. Gelişmiş toplumların kişisel temizlikte en fazla kullandıkları malzemelerin başında sabun ve su gelmektedir. Bu malzemelerin yanı sıra lifler, banyo süngerleri, diş fırçaları, vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, el ve ayak temizliği, tırnak makası aklımıza ilk gelen temizlik gereçlerindendir. Bu temizlik gereçlerin hepsini başkaları ile paylaşılmamanız gerekir. Çünkü bu gerekler kişisel temizlik gereçlerimizdir bunu sakın unutmayın.

Başta bizim kendi sağlığımız olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli unsurudur temizlik. Sadece beden temizliğimiz değil, kullanmakta olduğumu tüm eşyalarımızı ve bulunduğumuz bütün ortamları temiz tutmamız da hijyenik olmamızda önemli bir rol oynamaktadır. 


Ofis Hijyen © 2018 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır